PROCEDURY OCHRONY DZIECI
w AGENCJI TURYSTYCZNEJ ATIR s.c. J.TRELA, T.TRELA
z siedzibą w Krakowie przy ul. Długiej 45/1
Preambuła
Mając na uwadze treść wytycznych Organizacji Narodów Zjednoczonych w zakresie biznesu i praw człowieka oraz Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich z dn. 13 maja 2016 r. (Dz. U. 2016 poz. 862) dalej zwaną “Ustawą”
wprowadza się następujące Standardy Ochrony Małoletnich w naszej firmie.
1. AT ATIR s.c. prowadzi swoją działalność operacyjną z poszanowaniem praw człowieka, w szczególności praw dzieci jako osób szczególnie wrażliwych na krzywdzenie.
2. AT ATIR s.c. uznaje swoją rolę w prowadzeniu biznesu społecznie odpowiedzialnego i promowaniu pożądanych postaw społecznych. Na podstawie przepisów Ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich z dn. 13 maja 2016 r. (Dz. U. 2016 poz. 862) AT ATIR s.c. wprowadza następujące standardy ochrony małoletnich, dalej zwane “SOM”.
Definicje pojęć użyte w niniejszym dokumencie.
Organizator - oznacza AT ATIR s.c. z siedzibą w Krakowie przy ulicy Długiej 45/1
Pilot - osoba wykonująca obowiązki przewidziane Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o
usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych
(Dz. U. 2007 Nr 50 poz. 331)
Opiekun - oznacza osobę sprawującą podczas wycieczki opiekę nad nieletnim na podstawie przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego lub Ustawy o Oświacie. Będzie to zatem faktyczny opiekun prawny nieletniego albo opiekun wyznaczony z ramienia placówki oświatowej zlecającej organizację wyjazdu.
SOM - standardy ochrony małoletnich
Pracownik lub personel - każda osoba przyjęta do wykonywania obowiązków wymienionych w pkt. 1 Działu 1. SOM, w tym osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną, praktykant, stażysta i wolontariusz, niezależnie od obywatelstwa i wieku tej osoby.
Dział 1. SOM. Zatrudnianie
W obszarze zatrudniania osób do pracy z dziećmi ustala się, iż:
1. Każdy pracownik zatrudniany przez Organizatora do prac związanych z edukacją, wypoczynkiem i opieką nad dziećmi sprawdzany jest w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Sprawdzenie osoby w Rejestrze odbywa się poprzez wydruk do pliku pdf wyników wyszukiwania osoby w Rejestrze z dostępem ograniczonym.
2.Wszyscy pracownicy zatrudnieni do pracy z dziećmi przed nawiązaniem stosunku pracy przedstawiają zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego o niekaralności w zakresie przewidzianym przepisami Ustawy.
3. Podczas zatrudniania pracowników będących obcokrajowcami obowiązują przepisy Ustawy.
4. Wzory dokumentów obowiązujących w procedurze przewidzianej niniejszym działem stanowią
Załącznik nr. 3 do SOM.
W zakresie wypełnienia Art. 22c. Ustawy ustala się jak niżej:
Ad. art. 22c pkt. 1. zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich określa załącznik nr 1 do niniejszych SOM;
Ad. art. 22c pkt. 2. zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego oraz Ad. art. 22c pkt. 3. procedury i osoby
odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia
przestępstwa na szkodę małoletniego; określa załącznik nr 2 do niniejszych SOM,
Ad. art. 22c pkt. 4. zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
Przegląd i aktualizacja wprowadzonych SOM następuję maksymalnie co 2 lata i ma formę sprawozdania pisemnego. Organem odpowiedzialnym za sporządzenie sprawozdania są współwłaściciele spółki.
Ad. art. 22c pkt. 5. zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie pracowników organizatora do stosowania SOM, zasady przygotowania pracowników do ich stosowania oraz sposób
dokumentowania tej czynności;
Przygotowanie personelu do stosowania niniejszych standardów spoczywa na współwłaścicielach spółki. W zakres procesu przygotowania wchodzi zapoznanie z wewnętrznymi Standardami Ochrony Małoletnich. Zapoznanie dokumentuje się poprzez złożenie oświadczenia przez pracownika.
Ad. art. 22c pkt. 6. zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
Standardy Ochrony Małoletnich Organizatora publikowane są na stronie internetowej w wersji pełnej oraz skróconej przeznaczonej dla małoletnich.
Obydwie wersje są dostępne również w siedzibie Organizatora.
Ad. art. 22c pkt. 7. osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
Za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu oraz udzielenie mu wsparcia odpowiedzialny jest w pierwszej kolejności pilot wycieczki lub reprezentant Organizatora pod numerem telefonu: 12 6329021. Za przebieg procedury odpowiadają współwłaściciele firmy.
Ad. art. 22c pkt. 8. sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
Zgłoszone przez pracowników incydenty lub zdarzenia zagrażające dobru małoletniego wpisywane są do rejestru zdarzeń prowadzonego w formie online.
Za prowadzenie rejestru zdarzeń odpowiedzialni są współwłaściciele firmy.
Niniejsze SOM wchodzą w życie z dn. 20.02.2024